Nosenie v zime
AKO OBLIECŤ BÁBÄTKO DO ŠATKY /NOSIČA V ZIME
Keď má mamička bábätko v šatke alebo nosiči, okolie ju považuje za dostatočne šialenú už navonok, a tak sa obvykle len "nenápadne" informuje: "Dýcha? Nie je mu tam zima? Nie je mu tam teplo?"
Poteším vás. Nie. Obvykle nie je. Keď dieťaťu niečo je, plače.
Pri obliekaní bábätka je dôležité uvedomiť si jednu vec. Bábätko má väčšie problémy zvládať prehriatie ako chlad. Prehriatie môže viesť ku kolapsu za relatívne krátky čas, v chlade (nie extrémnom) vydrží bez následkov omnoho dlhšie.
A ako teda bábo obliecť, keď je vonku studené, sychravé počasie, ktoré sa nám neúprosne blíži?
Hlavne rozumne. Inak sa oblečie 50kg mamka v Tatranskej Lomnici , ktorá ide o 7 ráno hodinu so starším do škôlky, inak sa oblečiem 90kg ja vo Svätom Jure, keď idem o tretej poobede kúpiť víno len tu krížom cez ulicu.
A teda, na čo všetko myslieť, a čo všetko mi vstupuje do rozhodovania, ako to moje malé bezbranné stvorenie obliecť tak, aby od tepla/zimy nevrešťalo o ratu, že budú z najbližších striech cencúle padať?
V prvom rade je zásadný rozdiel, či mám nosičské oblečenie a nosím dieťa na sebe a spolu sme zakrytí bundou (hrejeme sa navzájom), alebo či ho mám navrchu na bunde a termoreguláciu si riešime každý zvlášť.
Ďalej je rozdiel, či nosím v nosiči alebo šatke, a v type úväzu a materiále šatky. Hrubá šatka s merinom zahreje viac ako tenká bavlna, pod ktorou, keď sa spotíme, nám bude zima. Do nosiča zboku fúka (do dvojkríža tiež), čiže keď nosím na bunde, treba s tým rátať.
Tepelný komfort je vec silne individuálna, ale aby nám bolo všeobecne dobre, držať by sme sa mali najmä týchto troch vecí:
izolácia proti chladu
izolácia proti vetru
izolácia proti vlhkosti
1. DIEŤA POD NOSIČSKOU BUNDOU (BUNDOU SO VSADKOU)
Keď ideš ráno so starším do škôlky, naozaj nemáš čas polospiace dieťa kompletne prezliekať. Treba len zaizolovať časti tela, ktoré trčia spod šatky alebo nosiča. Pyžamo úplne postačí, na nohy stačia hrubé ponožky a ak sú už nohy príliš dlhé a trčia spod bundy, tak aj nejaké návleky. Ideálne softshellové, prípadne z iného neprefúkavého materiálu. Na hlavu najlepšie kuklu, pretože ochráni naraz hlavu, krk aj ramená. Do cca 5-10 stupňov a keď svieti slniečko, dávam jednovrstvovú, keď je menej, alebo fúka, dvojvrstvovú. Ak sa v dvojvrstvovej dieťa potí, stačí jednovrstvová. To uvidíš. Ak je dieťa väčšie a zvedavé, ak už vytŕča ruky a vrch trupu - tak môžeme dať aj nejakú mikinu. Ja napríklad pokiaľ dám kuklu, mikinu už nedávam. Keď mu je zima, schová sa nazad.
Čiže obaja sme oblečení ako doma. Dieťa šupneme do šatky a navrchu máme spoločnú bundu (ja osobne nosím celú zimu navrchu len softshellku, na kratšie trate do 30 min to úplne stačí, na dlhšie si pridám ešte merino vrstvu sebe aj dieťaťu). Niekto rád nosí dve nosičské vrstvy (mikinu aj bundu), niekomu je už v tom príliš teplo. To uvidíš po prvej prechádzke.
Ak je bunda hore príliš otvorená, skvelým pomocníkom je nákrčník alebo aj obyčajná šatka. Strapce na šatke môžu slúžiť ako hračka a cumlík v jednom.
Ak máš ráno čas dieťa prezliekať, tak úplne najlepšie je obliecť dieťa do merina/funkčného oblečenia. Zabezpečí, že pot sa bude odvádzať od tela a dieťaťu bude dobre, bez toho, aby bolo naobliekané ako cibuľa. Jedna vrstva ako spodné prádlo, druhá vrstva navrch, kukla, ponožky, návleky a vybavené. Merino je skvelý materiál. Citlivejšie povahy však niektoré druhy môžu hrýzť, takisto nevýhodou je vyššia cena. Keď máš 50 eur do výplaty a potrebuješ ešte tie Peťkove papučky a zaplatiť plávanie, vystačíš si aj s pleteným svetrom z vlaňajších Vianoc. Ako bonus budeš mať vianočkový vzor aj na detskom líčku, a to sa len tak nevidí. :) Jednoducho povedané, nosím, čo mám a na čo mám. Aj keby to mali byť manželove lyžiarske návleky alebo pracovná bunda. Poslúži? Poslúži! Nejdeme predsa na "Miss nosnica".
Na čo je dobré dať si pozor a čo vám môže znepríjemniť život?
- pozor na mikiny/svetríky a všetky jednodielne vrchy. Pri súkaní do šatky sa zvyknú vyhrnúť. Pokrčené môže tlačiť a dieťatku môže byť zima na chrbátik. Treba vrchný diel zapraviť do gatí alebo ako vrchnú vrstvu použiť overal (teplákový, vlnený...). Pri nosičoch sa to obvykle nestáva, pokiaľ bábätko vkladáme do nosiča správne.
- pri spodných vrstvách pozor na lístky, štítky, značky. Stalo sa mi, že na jemných merino gatiach bola značka (zvonku) našitá tak, že zvnútra dieťa na nohe škriabala. Nebolo to vidno ale bolo to cítiť. Vyškriabala mu do nohy ranku a dieťa vrieskalo a ja som zistila príčinu až keď som ho vyzliekla.
- pozor na zipsy, gombíky a rôzne ozdoby. Tiež môžu tlačiť a ty "nevieš, prečo sa dieťa nechce nosiť ".
2. DIEŤA NAVRCHU NA MOJEJ BUNDE
Obliekaj tak, ako by si obliekla seba (alebo kohokoľvek) na von.
Šatka je vrstva (alebo dve). To je fakt. Zároveň však treba myslieť na to, že nesený človek sa nezahrieva pohybom a zároveň ak je nosený vpredu, schytáva celý nápor studeného vzduchu on a nie ten nosiaci. Šatku alebo nosič v tomto prípade za vrstvu nepovažujem. Poteší, ale nerátam s ňou. Ja som od nej odizolovaná bundou, a dieťa vrchnou vrstvou tiež. Navyše prefúka.
Čo sa týka overalov a nohavíc – musia byť dostatočne priestranné a poddajné. Ergonomická poloha s nožičkami do M, spotrebuje oveľa viac látky oblečenia, ako sedenie s vystretými nohami v kočíku. Pozor na holé členky a tesné naskladané časti v oblasti stehien.
Ďalšia vec, na ktorú treba dávať pozor, je koeficient šmykového trenia. Po slovensky – keď máš klzkú bundu a dieťa klzký overal, bude sa po tebe šmýkať. Buď opatrná pri viazaní, aj pri rozväzovaní, aby vás neprekvapila gravitácia.
- Vatované prešívané hrubé overaly, resp. všetko oblečenie, ktoré funguje na princípe izolácie hrubou vrstvou vzduchu - pri nosení nefunguje. Prečo? Lebo pri nosení sa stlačí a je po izolačnej vrstve. Omnoho lepšie je vrstviť. Dobrá rada od horolezcov a iných športovcov – použiť spodnú vrstvu, ktorá odvádza vlhkosť, druhú vrstvu (alebo dve), ktorá hreje, a vrchnú vrstvu, ktorá izoluje. My nie sme síce horolezci, ale kto ešte neviazal nespolupracujúce batoľa v decembri na parkovisku na chrbát, nevie, čo je výkon...
Zdá sa ti to komplikované?
Celá veda?
Neboj nič. Je to úplne rovnaké, ako vybrať vhodný outfit keď ideš z domu sama. Dva-trikrát sa prejdete a presne zistíš, čo vám vyhovuje. Merino je skvelé, pokiaľ ho dieťa nepreští už na začiatku. Pokiaľ sa chystáš nosiť viac ako len na uspávanie po dome, vsadka do vlastnej bundy, alebo bunda so vsadkou je veľmi rozumná investícia. Pokiaľ ju nezničíš, vieš ju ešte predať. Bunda s možnosťou nosenia na chrbte je príjemný bonus, hlavne pokiaľ už máš trošku väčšie dieťa, ktoré je ti pohodlnejšie nosiť na chrbte. Dokonca obliekanie a vyzliekanie vôbec nie je také náročné, ako sa môže zdať.
Bonusový tip: Pre vykúkačov existuje softshellový kuklonákrčník (alebo skrátená vesta s kapucňou), ktorý sa zapína až pod pazuchami a zabezpečí, že všetko, čo trčí spod bundy, bude v teple a suchu.
Na záver len jednoduché – obleč sa a choď. Si najlepšia maminka pre svoje dieťatko, a určite zistíš, keby bolo niečo v neporiadku.
Prajem krásne zimné nosenie!
Autor: Katarína Kožáková