Nosenie a dojčenie
Pozrime sa na dojčenie z vedeckého hľadiska.
Človek, ako aj ostatné primáty, spolu s kopytníkmi, veľrybami, ale napríklad aj netopiermi patrí medzi živorodé cicavce. Čo to presne znamená? Mláďatá týchto živočíchov (áno, aj človek je v konečnom dôsledku len živočích a biologicky sa tak naňho musíme pre pochopenie niektorých procesov aj pozerať) sa rodia obvykle živé a spočiatku sú vyživované výlučne materským mliekom svojej matky. Vo výnimočných prípadoch mliekom inej samice zo svojej sociálnej skupiny.
Dojčenie ako proces, je pre samicu akéhokoľvek cicavca ohromne energeticky náročný, a je riadený z mozgu, presnejšie z hypotalamu, pôsobením konkrétneho pomeru hormónov oxytocínu a prolaktínu. Mlieko sa v mliečnych bunkách prsníka tvorí už počas tehotenstva, a v období očakávaného pôrodu pri poklese hormónu progesterón je prsník kompletne pripravený produkovať mlieko pre novorodenca v množstve podľa jeho potrieb. Je tam ale jedno veľké ALE! Ako som spomínala vyššie, produkciu mlieka riadi mozog, ktorý je taktiež zodpovedný za pud sebazáchovy a starostlivosť o matku, takže v momente ako sa z mliečnych žliaz mlieko nezačne odoberať, mozog vyhodnotí, že tehotenstvo bolo zrejme neúspešné a mláďa pôrod nezvládlo, urýchlene spúšťa proces involúcie - zániku mliečnych buniek, aby šetril energiu pre preživšiu matku. Tento proces je veľmi ťažké (ale nie nemožné) zvrátiť, a preto je mu lepšie predchádzať.
A preto v záujme úspešného dojčenia je nesmierne dôležité zabezpečiť maximálny kontakt s bábätkom, aby bol mozog neustále stimulovaný a hormonálne hladiny boli na správnej úrovni pre dostatočnú tvorbu materského mlieka. V tomto nám veľmi pomáha nosenie, ktoré mozog matky stimuluje dostatočne, matka dieťatko neustále vníma všetkými zmyslami, vidí ho, cíti ho, vonia ho, počuje ho,...a jej telo je okamžite pripravené reagovať na jeho potreby.
V momente keď dieťatko prejaví záujem o dojčenie a prisaje sa, receptory v bradavkách odovzdávajú mozgu matky informáciu, že sa dieťa chce dojčiť, matka uvoľňuje "hormón šťastia" oxytocín, ktorý spúšťa vylučovanie hormónu prolaktín v prednom laloku hypofýzy, ten sa dostáva do krvného obehu a keď sa dostane až do mliečnych žliaz, spúšťa tvorbu materského mlieka v mliečnych bunkách. Oxytocín zároveň spôsobuje sťahy myoepitelových buniek v mliečnych žľazách a teda samotné vypudzovanie mlieka z mliečnych žliaz. Oxytocín sa uvoľňuje najmä fyzickým kontaktom s dieťatkom, vnímaním jeho vône a stimuláciou bradaviek. Takisto jeho plačom ale napríklad aj sexuálnou aktivitou matky.
Dojčenie pri nosení
Vedeli ste, že počas nosenia bábätka v šatke alebo nosiči, ho vôbec nemusíte vyberať na dojčenie? Nosené bábätko je totiž v ideálnej polohe pre dojčenie. Matka dokáže promptne reagovať na jeho potrebu dojčiť sa a jediné, čo je potrebné urobiť, je spustiť dieťatko v šatke alebo nosiči nižšie, a malinko do strany, aby boli ústa dieťatka v optimálnej polohe voči bradavke a nedochádzalo k predklonu hlavičky.
Ako dojčiť dieťatko s refluxom? Vertikálna poloha pri dojčení je úplne prirodzená, mnohým deťom pomáha pri refluxe alebo iných tráviacich ťažkostiach a najmä umožňuje dieťatku po nadojčení spokojne zaspať v jeho najbezpečnejšom priestore a nemusíme ho vyrušovať zo spánku ďalšou manipuláciou.
Dojčiť je možné v akejkoľvek nosiacej pomôcke a už od narodenia. V šatke, nosiči aj ringslingu. Navyše dojčenie v nosiacej pomôcke je veľmi diskrétne a často si nikto ani nevšimne, že sa dieťatko dojčí. Dojčiť je možné s akýmikoľvek fyzickými proporciami, a vôbec sa toho nemusíte báť, treba to len skúšať, a ako sa vraví, tréning robí majstra.
Netreba to hneď vzdávať
Aj keď sa vám to možno na prvý pokus nepodarí, netreba to vzdávať. Určite to stojí za to natrénovať si to. Možno budete musieť jednou rukou prsník pridŕžať, nespoliehajte sa na to, že je to úplne "handsfree" aktivita, po čase ale bude dieťatko schopné sa obslúžiť prakticky samo.
Po nadojčení nezabudnite bábätko upraviť naspäť do správnej ergonomickej polohy a dotiahnuť šatku či nosič, aby sa vám ďalej pohodlne nosilo. Dávajte si pozor najmä na hrudnú sponu, ktorá sa pri dojčení dostáva až niekde ku krku, a keby ste ju neupravili, mohlo by to viesť k bolestiam krku a hlavy.
Ak vám dojčenie v nosiacej pomôcke ešte úplne nejde, alebo potrebujete ukázať nejaké tipy a triky ako na to, neváhajte kontaktovať niektorú z našich poradkýň nosenia a dojčenia.
Radi vám s tým pomôžeme, aby vaša starostlivosť o bábätko bola zasa o čosi jednoduchšia.
Autorka článku: Ing. Katarína Kožáková, PhD. - poradkyňa Školy nosenia, Laktačná poradkyňa