Bezpečnosť pri nosení

17.11.2024

Nosením svojho dieťatka mu chceme poskytnúť lásku a bezpečnú náruč. Snažíme sa uviazať šatku a nastaviť nosič tak, aby bol ergonomický a pohodlný pre dieťatko, ale aj pre nás. Ako však používať nosič a šatku, aby boli aj bezpečné?


Tak ako v aute je potrebné používať bezpečnostné pásy, rovnako aj pri nosení platia určité pravidlá, aby bolo bezpečné. Aké to sú? Pozrime sa na to spolu:

  1. Mamička by mala začať po pôrode nosiť svoje dieťatko až vtedy, keď sa cíti fyzicky dobre - to znamená, že pokiaľ sa jej ešte po pôrode točí hlava, máva závrate, bolesti brucha alebo sa jej zle hojí jazva po sekcii, mala by s nosením počkať. Nikto nechce odpadnúť s naviazaným novorodencom na sebe. Pomoc rodiny je v týchto prípadoch nevyhnutná.
  2. Bábätko NEPREHRIEVAME - vhodné oblečenie, zbytočné neprehrievanie, dostatočné vetranie v byte a nastavenie primeranej izbovej teploty, by mali byť pri novorodencovi samozrejmosťou. Bábätká si nedokážu samé regulovať telesnú teplotu a môže veľmi rýchlo dôjsť k prehriatiu a kolapsu organizmu. Pamätajte - horšie znášajú prehriatie ako chvíľkový chlad.
  3. Okrem správnej ergonomickej polohy pre dieťatko, dbáme hlavne aj na svoje držanie tela a postoj - nezakláňame sa, nedvíhame ramená, nehrbíme sa, snažíme sa aktívne pracovať s brušnými svalmi napríklad pomocou správneho dýchania, aby sme posilnili stred tela.
  4. To že si dávame pozor pod nohy aby sme nezakopli alebo sa nešmykli na zľadovateľom chodníku snáď ani netreba zdôrazňovať. Rovnako ani to, že na túrach radšej volíme úväz na chrbát, aby sme si v teréne videli dostatočne pod nohy (obzvlášť pri väčších detičkách).
  5. Jazda na bicykli, kolobežke, lyžiach alebo v auta s naviazaným dieťatkom snáď ani nikoho nenapadne. Už som síce videla inštruktorku lyžovania s dieťaťom na chrbte a musela som ju obdivovať, ale predsa len mi to prišlo trochu rizikové. Akokoľvek skúsená lyžiarka to bola, hocikto mohol do nej na svahu naraziť.
  6. Nezabudnite sa zviditeľniť pre motorové vozidlá a cyklistov, hlavne počas zimných mesiacov, kedy sa skoro stmieva. 

NOSENIE V ŠATKE 

  • Dbajte na optimálne utiahnutý úväz - pri dodržaní ergonomickej polohy, utiahnutý horný aj spodný lem tak, aby dieťatko v kapse nepadalo zo strany na stranu a nebola vyosená chrbtica a panva.

  • Správne zakapsovanie a istenie pomocou krížu v úväze.

  • úväz od kolienka po kolienko, aby dieťatko nevystrelo nožičky, čím by sa vykapsovalo

  • dbajte na voľné dýchanie a vetranie, hlavička by mala byť voľná, neprekrývame tváričku dieťatka, hlavička otočená noštekom do strany (strany určite odporúčame striedať)

  • pri ukončení ak viažete uzol, použite klasický dvojitý uzol, aby vám šatka pri chôdzi nepovolila. Alternatíva v zime je napríklad použitie RS krúžku, treba však zvoliť premeranú veľkosť krúžku k hrúbke šatky.

NOSENIE V RING SLINGU

Pri nosení v Ring Slingu platia, rovnaké pravidlá, ako pri nosení v šatke, ešte doplníme:

  • keďže Ring Sling je jednovrstvový úväz bez kríža, je zakapsovanie a dostatočné podsadenie ešte dôležitejšie
  • pri doťahovaní pozor, aby dieťatko nestrčilo pršteky medzi krúžky
  • krúžky môžete obaliť zvyšným cípom. aby si o ne dieťatko neudrelo hlávku keď zaspí
  • pre pohodlie a zdravý chrbát nosiacej osoby odporúčame striedať strany, keďže RS je jednovrstvový jednostranný úväz, dochádza k nerovnomernému zaťaženiu tela. Rovnako dôležité je vzpriamené držanie tela - pozor na ukláňanie do strany

NOSENIE V NOSIČI

  • ak ste si kúpili nosič "z druhej ruky" je dobré poznať históriu jeho používania: aký je starý, koľko detí sa v ňom odnosilo, ako bol ošetrovaný a udržiavaný (v čom bol praný), či neboli na ňom opravené poškodenia, prípadne menené komponenty
  • berte do úvahy, že časom materiály degradujú a strácajú pôvodné vlastnosti, látka sa môže predrať a plastové komponenty a pásoviny opotrebovať
  • VŽDY DODŽIAVAJTE ODPORÚČANIA VÝROBCU A NEPREŤAŽUJTE NOSIČ. Nosiče sú testované a musia spĺňať určité normy. Pozor ale na uvedenú nosnosť: ak výrobca uvádza nosnosť 3,5kg-20kg - je to len technický údaj. Neudáva to rozsah použiteľnosti nosiča. Tá býva uvedená v konfekčnej veľkosti.
  • Na nosičoch nájdete hneď niekoľko bezpečnostných prvok: 
  1. Gumička na popruhu na bedrovom páse, pri pracke. VŽDY prevlečte popruh najskôr popod gumičku, až potom zapnite sponu.
  2. Niektoré nosiče majú na prackách aj bezpečnostnú poistku, tzv. LOCK - nezabudnite ju používať. Nájdete ju na bedrovom páse, prípadne pri krížených popruhoch na pásoviny pod pazuchami.
  3. Pri krížených popruhoch a popruhoch ktoré sa pod pazuchami dajú odopínať, taktiež nezabudnite používať poistnú gumičku a LOCK ak sa tam nachádza.
  4. Pri viazacích nosičoch, ktoré majú namiesto klasických prackových popruhov pásy šatkoviny, vždy viažte dvojitý uzol.
  5. Nezabudnite si správne zapnúť hrudnú sponu a presvedčte sa, že drží. Nezabudnite tu utiahnuť a nastaviť správnu výšku (zhruba vo výške vašich pazúch), aby vám ramenné popruhy nekĺzali z pliec alebo naopak aby vás spona netlačila do krčnej chrbtice.
  6. Nosič optimálne dotiahnite podľa veľkosti dieťatka, aby nedochádzalo k ukláňajú do strany a tým pádom k vyosovaniu chrbtice dieťatka. 
  7. Nezabudnite na rovnaké pravidlá ako pri šatke, neprehrievať dieťatko a zabezpečiť mu voľné dýchanie.


Pokiaľ máte otázky ohľadom správneho výberu nosiacej pomôcky alebo jej používania, neváhajte kontaktovať naše poradkyne nosenia.