Ako na Ring Sling

13.10.2022

Často sa pýta na ruky, ale rovnako často sa dožaduje možnosti pohybu a chce preskúmať okolie. Vtedy často prichádza otázka: nosič alebo šatka? Aký úväz zvoliť, aby sa šatka nemusela stále rozväzovať a o päť minút znova viazať? Kde mám mať nosič, keď práve dieťatko chodí? Čo si pripraviť keď dieťatko začína chodiť?

Pre nosiace mamičky je azda najnáročnejšie obdobie v starostlivosti o dieťatko čas, kedy už chodí, ale zároveň je ešte maličké na dlhšie prechádzky.

Tu prichádza na radu úžasná nosiaca pomôcka Ring Sling. Je to krátka šatka so všitými 2 krúžkami na jednom konci, v dĺžke od 1,6m až po 2,3m. Jednoducho sa používa, netreba ho rozväzovať a je vďaka svojej veľkosti dobre skladný. Je vhodný na celé nosiace obdobie, od narodenia až do konca nosiaceho obdobia.

AKO SI VYBRAŤ VHODNÝ RING SLING?

Dĺžka - konfekčná veľkosť, použitie

Gramáž - vek a váha dieťatka

Prímes - ročné obdobie a nosnosť

a) Dĺžka Ring Slingu, závisí od postavy a aj konfekčnej veľkosti nosiacej osoby a či chce viazať aj na chrbát.

b) Nosnosť Ring Slingu - pri výbere šatky na ušitie Ring Slingu platí rovnaké pravidlo ako nosení v šatke.  Rôzna gramáž, použitie prímesí a zvolená väzba pri tkaní ovplyvňujú nosnosť a následne pohodlnosť RS pri nosení.

c) Ring Sling môžete používať počas celého nosiaceho obdobia. Od narodenia až do kedy sa dieťatko chce nosiť. Pri začiatkoch používania RS určite pomôžu aj predchádzajúce skúsenosti s nosením v šatke, keďže sa tam aplikujú rovnaké zásady viazania.

d) Pri používaní Ring Slingu dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbta, preto pri jeho častom používaní odporúčam striedať strany. Určite dbajte na správne držanie tela. Neokláňajte sa do strany ani nezakláňajte.

e) Na ušitie RS je najlepšie použiť šatkovinu. Bežná metráž nespĺňa požadované vlastnosti šatiek a môže mať nepriaznivý vplyv na pohodlie mamičky a dieťatka.

f) Na ušitie RS sa používajú dva krúžky vo veľkosti L. Druhá strana je ukončená cípom tak, ako pri šatke, a jeho dĺžka sa nepočíta do dĺžky RS. To znamená, že RS sa meria od krúžkov po kratší koniec. Pri hrubších šatkách odporúčam skôr XL. Pri veľmi tenkých som sa už stretla aj s M veľkosťou, ale taký RS vám vydrží veľmi krátko - respektíve nebude to také pohodlné.

AKO RING SLING POUŽÍVAŤ?

a) Pokiaľ to nie je váš zámer (použitie pretočenia na chrbte pri viazaní), tak pozor na prevrátenie šatky.

b) Venujte dostatočnú pozornosť rovnomernému nariaseniu šatky v krúžkoch - lemy sa nesmú zamotať do šatky, inak sa vám nebudú dať posúvať v krúžkoch.

c) Pred vložením bábätka si pripravte kapsu a krúžky presuňte hore na plece. Pri dotiahnutí sa krúžky posunú nižšie, v závislosti od váhy dieťaťa a hrúbky šatky. Vo finále by mali krúžky skončiť na úrovni pazuchy.

d) Po vložení bábätko dostatočne zakapsujte.

e) Šatka musí siahať od kolienka po kolienko, aby ho nerezala do stehienka a nezačalo vystierať nožičky, čím sa vykapsuje.

f) Pri doťahovaní si voľný lem posuňte druhou rukou ku krúžkom a až potom doťahujte.

g) POZOR aby pri doťahovaní dieťatko nechytalo krúžky.

h) Šatku dostatočne rozprestrite na pleci, pre lepšie rozloženie váhy.

i) Ring Sling si dostatočne dotiahnite, aby sa dieťatko od vás neodťahovalo. Bude vás to nútiť odkláňať sa od neho, aby ste vyrovnali váhu a bude vás bolieť chrbát.

j) Vždy sa snažte o vzpriamené držanie tela. Vystrieť sa, plecia dole a dozadu, spevniť brucho, hlavu sa snažte držať vzpriamene, aby ste nezaťažovali krčnú chrbticu.

k) Pozor, aby vás horný lem šatky nerezal do krku a do pleca (do trapézového svalu). Môžete ho vyhnúť von.

l) Ring Sling s uviazaným dieťatkom môžete podľa potreby presúvať spredu nabok a dokonca až na chrbát.

m) Ťažšie detičky odporúčam nosiť vpredu alebo na chrbte, kvôli lepšiemu rozloženiu váhy.